  • 0805-271J
0805-271J
advertisement
Manufacturer No:
0805-271J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-0805-271J
Package:
Nonstandard
Datasheet:
0805-271J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805-271J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated Current-Max
    0.35A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 250 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    805
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.090Lx0.068W 2.29mmx1.73mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    350mA
  • Inductance
    270nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    650MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    48 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    48
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz