  • 08051A4R3DAT2A
08051A4R3DAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08051A4R3DAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-08051A4R3DAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08051A4R3DAT2A
Description:
4.3pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08051A4R3DAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    4.3pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    2.01mm