  • 08051C222KAT2A
08051C222KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08051C222KAT2A
HK JDW NO:
66-08051C222KAT2A
Datasheet:
08051C222KAT2A
Purchasing and Inquiry
08051C222KAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.Insulation resistance is the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material, and this capacitor has a resistance of 100GOhm.
08051C222KAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
08051C222KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08051C222KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
08051C222KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm