  • 08052U120FAT2A
08052U120FAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08052U120FAT2A
HK JDW NO:
66-08052U120FAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08052U120FAT2A
Description:
U 12pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 8861
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
08052U120FAT2A
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Ultra Low ESR
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Additional Feature
    REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Height
    20μm
  • Length
    2.01mm
  • Thickness (Max)
    0.045 1.15mm
  • Thickness
    1.143mm