  • 08053A272FAT4A
08053A272FAT4A
advertisement
Manufacturer No:
08053A272FAT4A
HK JDW NO:
66-08053A272FAT4A
Datasheet:
08053A272FAT4A
Description:
2700pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08053A272FAT4A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2.01mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm