  • 08053C474KAZ2A
08053C474KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
08053C474KAZ2A
HK JDW NO:
66-08053C474KAZ2A
Datasheet:
08053C474KAZ2A
Description:
FLEXITERM® 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08053C474KAZ2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm