  • 08053E823MAT2A
08053E823MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08053E823MAT2A
HK JDW NO:
66-08053E823MAT2A
Description:
0.082μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08053E823MAT2A
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm