  • 08053G104ZAT2S
08053G104ZAT2S
advertisement
Manufacturer No:
08053G104ZAT2S
HK JDW NO:
66-08053G104ZAT2S
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08053G104ZAT2S
Description:
0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08053G104ZAT2S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Thickness (Max)
    0.028 0.71mm