  • 08055A820GAT2M
08055A820GAT2M
advertisement
Manufacturer No:
08055A820GAT2M
HK JDW NO:
66-08055A820GAT2M
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055A820GAT2M
Description:
82pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08055A820GAT2M
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    82pF
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm