  • 08055C152KAZ2A
08055C152KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
08055C152KAZ2A
HK JDW NO:
66-08055C152KAZ2A
Datasheet:
08055C152KAZ2A
Description:
FLEXITERM® 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 7729
Step5Bar-code shipping tag
08055C152KAZ2A
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm