  • 08055C393KAT2A
08055C393KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055C393KAT2A
HK JDW NO:
66-08055C393KAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055C393KAT2A
Purchasing and Inquiry
08055C393KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With the voltage 50V, it is capable of operating.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).In this capacitor, the insulation resistance is 100GOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
08055C393KAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
08055C393KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08055C393KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
08055C393KAT2A
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%