  • 08055C473J4T4A
08055C473J4T4A
advertisement
Manufacturer No:
08055C473J4T4A
HK JDW NO:
66-08055C473J4T4A
Package:
Datasheet:
Description:
0.047μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 14990
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
08055C473J4T4A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.94mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm