  • 08055G102ZAT2A
08055G102ZAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055G102ZAT2A
HK JDW NO:
66-08055G102ZAT2A
Datasheet:
08055G102ZAT2A
Description:
1000pF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 3159
Step5Bar-code shipping tag
08055G102ZAT2A
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm