  • 08055U6R8BAT2A
08055U6R8BAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055U6R8BAT2A
HK JDW NO:
66-08055U6R8BAT2A
Description:
U 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 671
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
08055U6R8BAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    Ultra Low ESR
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.02mm
  • Thickness (Max)
    0.045 1.15mm
  • Thickness
    1.143mm