  • 0805B152K102NT
0805B152K102NT
advertisement
Manufacturer No:
0805B152K102NT
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-0805B152K102NT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805B152K102NT
Description:
0805B (1KV) 1500pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805B152K102NT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0805B (1KV)
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.37mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.054 1.37mm