  • 0805CS-152EKTS
0805CS-152EKTS
advertisement
Manufacturer No:
0805CS-152EKTS
HK JDW NO:
216-0805CS-152EKTS
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805CS-152EKTS
Description:
Quantity:
In Stock : 3802
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805CS-152EKTS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0805CS
  • Size / Dimension
    0.090Lx0.071W 2.29mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    170mA
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    100MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    16 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    16
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Case/Size Code
    0806
  • Rated Current-Max
    0.17A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 25MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.061 1.55mm