  • 0805J1000560MCTE03
0805J1000560MCTE03
advertisement
Manufacturer No:
0805J1000560MCTE03
HK JDW NO:
419-0805J1000560MCTE03
Description:
56pF 100V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805J1000560MCTE03
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (X2Y)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    NICKEL BARRIER TERMINATION
  • Capacitance
    56pF
  • Number of Functions
    2
  • Physical Dimension
    L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
  • Filter Type
    FEED THROUGH CAPACITOR
  • Insulation Resistance-Min
    10000MOhm
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.045 1.15mm