  • 0805J2505P10CUT
0805J2505P10CUT
advertisement
Manufacturer No:
0805J2505P10CUT
HK JDW NO:
419-0805J2505P10CUT
Datasheet:
0805J2505P10CUT
Description:
5.1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805J2505P10CUT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    5.1pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm