  • 0805J2506P80CQT
0805J2506P80CQT
advertisement
Manufacturer No:
0805J2506P80CQT
HK JDW NO:
419-0805J2506P80CQT
Datasheet:
0805J2506P80CQT
Description:
6.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805J2506P80CQT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm