  • 0805LS-272XJLB
0805LS-272XJLB
advertisement
Manufacturer No:
0805LS-272XJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0805LS-272XJLB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805LS-272XJLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Ceramic, Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2012
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    350mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.7 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    105MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    20
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.48Ohm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    2.7 µH
  • Height
    1.6mm
  • Length
    2.29mm
  • Width
    1.91mm