  • 0805Y0500184KXT
0805Y0500184KXT
advertisement
Manufacturer No:
0805Y0500184KXT
HK JDW NO:
419-0805Y0500184KXT
Datasheet:
0805Y0500184KXT
Description:
FlexiCap™ 0.18μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y0500184KXT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm