  • 0805Y1K05P60DCT
0805Y1K05P60DCT
advertisement
Manufacturer No:
0805Y1K05P60DCT
Manufacturer:
Knowles Syfer
HK JDW NO:
419-0805Y1K05P60DCT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805Y1K05P60DCT
Description:
FlexiCap™ 5.6pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y1K05P60DCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FlexiCap™
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    5.6pF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm