  • 0805ZG224ZAT2A
0805ZG224ZAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0805ZG224ZAT2A
HK JDW NO:
66-0805ZG224ZAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805ZG224ZAT2A
Description:
0.22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805ZG224ZAT2A
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For Exact Quantity
  • Height
    0.94mm
  • Length
    2.01mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm