  • 0876.250MXEP
0876.250MXEP
advertisement
Manufacturer No:
0876.250MXEP
HK JDW NO:
461-0876.250MXEP
Datasheet:
0876.250MXEP
Description:
Cartridge Fuses 250V 3.6X10 .250A FUSE FA PT PB-FREE
Step5Bar-code shipping tag
0876.250MXEP
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    876
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.394L 3.60mmx10.00mm
  • Resistance
    573mOhm
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus, VDE
  • Physical Dimension
    3.6mm x 10mm
  • Current
    250mA
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.11
  • DC Cold Resistance
    0.573Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Diameter
    3.6mm
  • Body Height
    10mm