  • 087706.3MXEP
087706.3MXEP
advertisement
Manufacturer No:
087706.3MXEP
HK JDW NO:
461-087706.3MXEP
Datasheet:
087706.3MXEP
Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
087706.3MXEP
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    877
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.394L 3.60mmx10.00mm
  • Resistance
    8.7mOhm
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    6.3A
  • Reference Standard
    IEC; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus, VDE
  • Physical Dimension
    3.6mm x 10mm
  • Power Dissipation
    1.13W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    63A
  • Melting I2t
    190
  • DC Cold Resistance
    0.0087Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    190 J
  • Fuse Current
    6.3A
  • Diameter
    3.6mm
  • Body Height
    10mm