  • 0ATO010.V
0ATO010.V
advertisement
Manufacturer No:
0ATO010.V
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0ATO010.V
Package:
Blade, ATO/ATC
Datasheet:
0ATO010.V
Description:
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC BLADE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0ATO010.V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0ATO010.V.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Blade, ATO/ATC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ATO®
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.200W x 0.480 H 19.05mmx5.08mmx12.19mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Current
    10A
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Height
    12.192mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    5.08mm