  • 0CNN040E.V
0CNN040E.V
advertisement
Manufacturer No:
0CNN040E.V
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0CNN040E.V
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0CNN040E.V
Description:
FUSE STRIP 40A 125VAC/48VDC BOLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0CNN040E.V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® CNN_E
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Lift Trucks
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    40A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    cURus
  • Physical Dimension
    80.77mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Fuse Strip
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    2.5kA
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Length
    80.77mm