  • 0JTD01.8T
0JTD01.8T
advertisement
Manufacturer No:
0JTD01.8T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0JTD01.8T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
0JTD01.8T
Description:
Industrial & Electrical Fuses 1.8A 600VAC Class J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0JTD01.8T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0JTD01.8T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD
  • Size / Dimension
    0.811Diax2.252L 20.60mmx57.20mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    1.8A
  • Current Rating
    1.8A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    J
  • Length
    57.2008mm