  • 0KLK02.5TS
0KLK02.5TS
advertisement
Manufacturer No:
0KLK02.5TS
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0KLK02.5TS
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0KLK02.5TS
Description:
FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/500VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0KLK02.5TS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® KLK
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.31mmx38.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Current Rating
    2.5A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100kA AC 50kA DC
  • Length
    38.1mm