  • 0LKS060.S
0LKS060.S
advertisement
Manufacturer No:
0LKS060.S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0LKS060.S
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
0LKS060.S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0LKS060.S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® LKS
  • Size / Dimension
    1.063Diax4.248L 27.00mmx107.90mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Current Rating (Amps)
    60A
  • Current Rating
    60A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Fuse Link
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • Class Code
    H
  • Length
    107.8992mm