  • 0LKS100.T
0LKS100.T
advertisement
Manufacturer No:
0LKS100.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0LKS100.T
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
0LKS100.T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0LKS100.T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cylindrical, Blade Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® LKS
  • Size / Dimension
    1.311Diax5.874L 33.30mmx149.20mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Current Rating (Amps)
    100A
  • Current Rating
    100A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Fuse Link
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • Class Code
    H
  • Length
    149.1996mm