  • 0S202013MT8QN1
0S202013MT8QN1
advertisement
Manufacturer No:
0S202013MT8QN1
Manufacturer:
C&K Components
HK JDW NO:
174-0S202013MT8QN1
Package:
Datasheet:
0S202013MT8QN1
Description:
Switch Slide ON ON DPDT Top Slide 0.3A 30VDC 10000Cycles PC Pins Thru-Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0S202013MT8QN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    Resin
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -10 °C
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    10.2 mm
  • Electrical Life
    10 kcycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Mechanical Life
    10 kcycles
  • Contact Current Rating
    200 mA
  • Length
    13.6 mm