  • 1.5KE300AE3/TR13
1.5KE300AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE300AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1.5KE300AE3/TR13
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE300AE3/TR13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE300AE3/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Base Part Number
    1.5KE
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    414V
  • Clamping Voltage
    414V
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    256V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    285V
  • Reverse Breakdown Voltage
    285V