  • 1.5KE400ARL
1.5KE400ARL
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE400ARL
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-1.5KE400ARL
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE400ARL
Description:
TVS DIODE 342VWM 706VC DO201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE400ARL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5KE, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    390pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1.5KE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    342V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    14A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    706V
  • Peak Pulse Current
    14A
  • Reverse Standoff Voltage
    342V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    380V
  • Capacitance @ Frequency
    390pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    380V
  • Max Breakdown Voltage
    420V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm