  • 1.5KE480A
1.5KE480A
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE480A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1.5KE480A
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE480A
Description:
TVS DIODE 408VWM 658VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE480A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1.5KE480A.
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5KE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    480V
  • Max Power Dissipation
    6.5W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    408V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    658V
  • Clamping Voltage
    658V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    408V
  • Max Surge Current
    2.3A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    456V
  • Reverse Breakdown Voltage
    456V
  • Max Breakdown Voltage
    504V
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm