  • 1.5KE550CA-B
1.5KE550CA-B
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE550CA-B
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1.5KE550CA-B
Datasheet:
1.5KE550CA-B
Description:
TVS DIODE 468VWM 760VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE550CA-B
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    522.5V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2A
  • Clamping Voltage
    760V
  • Peak Pulse Current
    2A
  • Reverse Standoff Voltage
    468V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    550V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    495V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ