  • 1.5SMC82CA
1.5SMC82CA
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC82CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1.5SMC82CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC82CA
Description:
TVS DIODE 70.1V 113V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC82CA
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    1.5SMC
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.9V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70.1V