  • 10013057-171200ELF
10013057-171200ELF
advertisement
Manufacturer No:
10013057-171200ELF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10013057-171200ELF
Package:
Description:
SFYL Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
10013057-171200ELF
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Actuator Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFYL
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    17
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    White
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm