  • 10017963-E050TLF
10017963-E050TLF
advertisement
Manufacturer No:
10017963-E050TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10017963-E050TLF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 0.635mm Solder RA SMD T/R 1A/Contact
Step5Bar-code shipping tag
10017963-E050TLF
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Guide
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    630μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    26.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Number of Contacts
    50
  • Card Type
    CompactFlash® - Type I
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    630 μm
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Pull Out
  • Length
    47.64mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.264 6.70mm