  • 10025026-10002CLF
10025026-10002CLF
advertisement
Manufacturer No:
10025026-10002CLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10025026-10002CLF
Description:
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tape & Reel (TR) Solder Gold 98 Positions Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Quantity:
In Stock : 866
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
10025026-10002CLF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Edge, Straddle Mount
  • Mounting Type
    Board Edge, Straddle Mount
  • Housing Material
    Nylon
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Feature
    Card Extender, Locking Ramp
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Cantilever
  • Number of Positions
    98
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1.1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCI Express™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Flange Feature
    Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Board Thickness
    1.56mm