  • 10051922-1810EHLF
10051922-1810EHLF
advertisement
Manufacturer No:
10051922-1810EHLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10051922-1810EHLF
Description:
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 4500
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
10051922-1810EHLF
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Actuator Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VLL
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    18
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    18
  • Housing Color
    Natural
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    11.5mm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.051 1.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm