  • 10058831-110LF
10058831-110LF
advertisement
Manufacturer No:
10058831-110LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10058831-110LF
Package:
Datasheet:
Description:
Female Black 0.029 0.75mm Copper Alloy 2 Rows Tray Press-Fit Gold 170 Positions Polyamide (PA), Nylon
Quantity:
In Stock : 525
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
10058831-110LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polymer
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HPCE®
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Guide
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Cantilever
  • Number of Positions
    170
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.029 0.75mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    80V
  • Number of Contacts
    170
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    MicroTCA™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Number of Positions/Bay/Row
    85
  • Max Voltage Rating (AC)
    80V
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm