  • 10066356-10110TLF
10066356-10110TLF
advertisement
Manufacturer No:
10066356-10110TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10066356-10110TLF
Description:
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder Gold 280 Positions Nylon, Glass Filled
Step5Bar-code shipping tag
10066356-10110TLF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Material - Insulation
    Nylon, Glass Filled
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Board Guide, Locking Ramp
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    280
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1.1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Number of Contacts
    280
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCI Express™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    30V
  • Contact Finish Thickness
    15.0μin 0.38μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Board Thickness
    2.36mm