  • 10078770-003LF
10078770-003LF
advertisement
Manufacturer No:
10078770-003LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10078770-003LF
Package:
Datasheet:
Description:
HCI® Series Header, Male Blades Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 2 Positions Pitch: 0.287 7.30mm -65°C~105°C Tray Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
10078770-003LF
    Select All
  • Contact Plating
    GXT, Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Shell Material
    POLYETHYLENE
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HCI®
  • Published
    2014
  • Termination
    Press-Fit
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Blades
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.287 7.30mm
  • Total Number of Contacts
    2
  • Orientation
    Right Angle
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    75A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL,CSA,TUV
  • Contact Finish
    Gold or Gold, GXT™
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Breadth
    0.779 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Contact Style
    BLADE PIN-SKT
  • Contact Resistance
    0.5mOhm
  • Insulation Resistance
    10Ohm
  • Connector Style
    Blade Power
  • Number of Ports
    1
  • Contact Layout, Typical
    2 Power
  • Length
    15.6mm