  • 1008CQ-560EGTS
1008CQ-560EGTS
advertisement
Manufacturer No:
1008CQ-560EGTS
HK JDW NO:
216-1008CQ-560EGTS
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
1008CQ-560EGTS
Step5Bar-code shipping tag
1008CQ-560EGTS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1008CQ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.2A
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    1.23GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    75 @ 350MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    75
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Case/Size Code
    1009
  • Rated Current-Max
    1.2A
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm