  • 1008CS-271XFLC
1008CS-271XFLC
advertisement
Manufacturer No:
1008CS-271XFLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008CS-271XFLC
Package:
Datasheet:
1008CS-271XFLC
Step5Bar-code shipping tag
1008CS-271XFLC
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.91Ohm
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1211
  • Rated Current-Max
    0.5A
  • Inductance-Nom (L)
    0.27 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 100 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    600MHz