  • 1008CT-150XJLC
1008CT-150XJLC
advertisement
Manufacturer No:
1008CT-150XJLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008CT-150XJLC
Package:
1008
Step5Bar-code shipping tag
1008CT-150XJLC
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    1008
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    15 nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    220mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.015 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.27mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    2.79mm