  • 100AWSP1T2B4M7RE
100AWSP1T2B4M7RE
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP1T2B4M7RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100AWSP1T2B4M7RE
Package:
Datasheet:
100AWSP1T2B4M7RE
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP1T2B4M7RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper, Gold
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    100A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    400mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Length
    12.8mm
  • Width
    6.91mm
  • Actuator Length
    7.62mm