  • 100E1C2.75
100E1C2.75
advertisement
Manufacturer No:
100E1C2.75
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-100E1C2.75
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
100E1C2.75
Description:
FUSE CARTRIDGE 100A 2.75KVAC
Step5Bar-code shipping tag
100E1C2.75
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    3.000Diax10.875L 76.20mmx276.23mm
  • Feature
    Indicating
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Standard
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100A
  • Voltage - Rated AC
    2.75kV
  • Body Length or Diameter
    76.2mm
  • Physical Dimension
    76.2mm x 276.23mm
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Class Code
    E
  • Body Height
    276.23mm