  • 100SP1T2B4M7RE
100SP1T2B4M7RE
advertisement
Manufacturer No:
100SP1T2B4M7RE
HK JDW NO:
239-100SP1T2B4M7RE
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Step5Bar-code shipping tag
100SP1T2B4M7RE
    Select All
  • Body Height
    20.32mm
  • Actuator Length
    6.46mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
    Brass, Chrome Plated
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    400mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.8016mm
  • Body Breadth
    6.858 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Contact Current Rating
    5A
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • PCB Hole Count
    5
  • Bushing Length
    0.28 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC